A jövőt szolgáló, képességeket kibontakoztató oktatási rendszer
A társadalmi mobilitás és a társadalmi befogadás elősegítése mellett az oktatás szerepe is elengedhetetlen a nyitott és pluralista társadalom, továbbá a pezsgő demokratikus közélet kialakulásához.
A Volt célja, hogy az iskolák inspiráló, biztonságos, vonzó és ösztönző munkahelyek legyenek, ahol az elsődleges cél az esélyegyenlőség és a magas színvonalú oktatáshoz való hozzáférés biztosítása.
Az iskolarendszeren kívüli tanulás, valamint az informális és nonformális oktatás szerepe is nagy fontosságú. Az élethosszig tartó tanulás és a szakképzés lehetőségeinek hozzáférhetőnek kell lennie mindenki számára, életkortól függetlenül.
Nagy hangsúlyt fektetünk a korai életkorban történő oktatásra is.
Végezetül nagyobb beruházásokat kell eszközölni az európai felsőoktatásba, a kutatás és fejlesztés mellett. A magas színvonalú felsőoktatásnak hozzáférhetőnek és elérhetőnek kell lennie mindenki számára, anyagi és kulturális háttértől függetlenül.
Az oktatási rendszernek tehát összességében elő kell segíteni az emberek személyes fejlődését, és a lehetőségek széles skáláját kell megnyitnia, hogy az Európai Unióban élő emberek minél sokoldalúbban hozzájárulhassanak a társadalom fejlődéséhez.
Az oktatásnak jelentős reformokra van szüksége továbbá ahhoz, hogy azokat az alapvető készségeket fejleszthesse, melyek elengedhetetlenek az állampolgárok közéletben való aktív részvételéhez.
Mivel a Volt alapelve a bevált gyakorlatokon alapuló szakpolitikák kialakítása, ezért Finnország hatékony iskolai reformját követendő példának tekintjük, melynek kulcsfontosságú vívmányai:
óvodai oktatás előtérbe helyezése,
magas színvonalú tanárképzés,
megfelelően megfizetett tanárok,
rövid tanítási idő,
kevés házi feladat,
ingyenes iskolai étkezés,
ingyenes iskolabuszok.
Óvodai oktatás
Miközben az állami intézmények számos módon támogatják és kiegészítik a szülők szerepét, a szülőké marad az elsődleges felelősség a gyermekek jólétének biztosításáért és fejlődéséért.
A kisgyermekkori nevelés célja, hogy a gyermekek a társadalom felelős tagjaivá váljanak; elsajátítsák az mindennapi életben szükséges ismereteket és készségeket, továbbá javítsák a tanulási képességeket.
Mindenki számára ingyenesen hozzáférhető bölcsődék és óvodák.
Kreatív, játékos óvodai nevelés: követve a finn modellt.
Rehabilitációs munkacsoportok létrehozása, ahol a különböző szakterületek képviselői együtt támogatják és kísérik figyelemmel a speciális igényű gyermekek fejlődését.
Speciális programokhoz való hozzáférés, mint például a logopédia és gyermekpszichológusok támogatása.
Általános és középfokú oktatás
Különös figyelmet kell fordítani az alap- és középfokú oktatásra, mivel ez az egyik legfontosabb előidézője a társadalmi egyenlőtlenségeknek. A Volt célja egy valóban átfogó rendszer kialakítása, amely az egyenlőtlenségek megszüntetése érdekében tájékozottabb, aktívabb és kompetensebb polgárokat képez.
Alapvető szükségletek
Ingyenes, egészséges, iskolai étkeztetés minden diák számára, mely bizonyítottan jótékony hatású az oktatás eredményességére, emellett hatékony eszköz a gyermekszegénység újratermelődésének megelőzésére.
Szélessávú internetkapcsolathoz való hozzáférés és hozzáférés a legmodernebb technológiákhoz az iskolákban, vidéki kistelepülések és marginalizált közösségek esetében is.
A migráns gyermekeket speciális oktatási programok segítsék elsajátítani a nyelvet és alkalmazkodni az új kultúrához, környezethez.
Innovatív megközelítések és technikák
Az oktatásnak minél tágabb értelemben kell fejlesztenie a diákok képességeit és kiteljesíteni tehetségüket. Elemezzük a hosszú távú tendenciákat, és rendszeresen frissítsük a tanterveket, hogy összhangban maradjanak változó társadalmainkkal. Támogassuk az új eszközök fejlesztését.
Finanszírozzunk módszertani kutatásokat, hogy jobb és kreatívabb oktatási módszereket vezethessünk be, mint pl. jelenségalapú oktatás (téma alapú tanítás), egymástól való tanulás, (peer-to-peer learning), kísérleti megközelítések, értékalapú oktatás és kompetenciaalapú oktatás. Bátorítsunk minden gyermeket arra, hogy az erősségeire építsen, miközben teljesíttetjük a minimumkövetelményeket.
Mérjük a iskolák sikerességét új megközelítésekkel, mint pl. a tanulók jelentkezési és lemorzsolódási arányai; a tantestület állandósága és szakmai fejlődése; szülői elkötelezettség és közösségi elégedettségi mérőszámok.
Ösztönözzük a digitális készségek fejlesztését, mind a korai oktatásban, mind pedig a különböző szakmák elsajátítása felé vezető úton (programozási tanfolyamok stb.).
Támogassuk az oktatási rendszert jobb online tanfolyamokkal és biztosítsuk mindenki számára, hogy a szükségleteinek leginkább megfelelő oktatási formához juthasson hozzá, különösen a távoli, vidéki területeken élők esetében.
A tanulással és a koncentrációval kapcsolatos idegtudományi és biológiai kutatások eredményeit alapul véve vizsgáljuk meg a jelenlegi időbeosztásokat a tanítási órák, vizsgaidőszakok stb. vonatkozásában, és szükség esetén próbáljunk meg új oktatási rendet és új órarendeket kialakítani.
Tantervi reform
Célként tűzzük ki, hogy mindenki megtanuljon folyékonyan angolul, mivel a nemzetközi kommunikációban ez a legelterjedtebb munkanyelv az EU-n belül, illetve az EU külkapcsolatai tekintetében. Ezzel párhuzamosan nagyobb hangsúlyt kell fektetni az anyanyelv elsajátítására, annak érdekében, hogy elősegítsük a helyi közösségeken belüli megfelelő közéleti szerepvállalást.
Hangsúlyos szerepet biztosítsunk a STEAM tantárgyak számára (természettudományok (Science), technológia (Technology), mérnöki szemlélet (Engineering), művészetek (Arts) és matematika). Ezzel párhuzamosan bővíteni kell az olyan példaértékű állami és civil társadalmi kezdeményezéseket, mint pl. a WISE (Women in Science and Engineering - Nők a tudományban és a mérnöki tudományokban), amelyek a nők helyzetének javítását tűzték ki ezekben a szektorokban. A műszaki oktatást a társadalmi esélyegyenlőségek csökkentésének eszközeként kell használni, amely lehetővé teszi az alulreprezentált vagy hátrányos helyzetűek számára, hogy kiemelkedő teljesítményt nyújtsanak.
Az állampolgári ismeretek tantárgyat kezeljük prioritásként, és segítségével adjuk át a tudást arról, hogyan működik politikai rendszerünk, az önkormányzatoktól kezdve az országgyűlésen át az Európai Parlamentig.
A középiskola utolsó két évében tegyük kötelezővé az életvezetési kompetenciák és ismeretek oktatását, úgymint alapvető gazdasági és pénzügyi ismeretek, jogi alapismeretek, szociális készségek, fenntarthatóság és egészséges életmód.
Az oktatási programok aktívan segítsék elő az interkulturális párbeszédet és a toleranciára, állampolgári szerepvállalásra, az előítéletek leküzdésére tanítsanak, a demokratikus értékek alapján. Legyen a képzés része a nemi sztereotípiák és a megkülönböztetés leküzdése, valamint a szexuális ismeretterjesztés és párkapcsolati oktatás is.
Javítani kell a mentális egészséggel és jóléttel kapcsolatos oktatást, amelynek ki kell terjednie a mai, folyamatos online jelenlét meghatározta világunk digitális kihívásaira is, mint pl. az online zaklatás és kirekesztés.
Vezessünk be médiaismereti órákat, melyek a különböző művészeti ágak segítségével, mint pl. színház, film és zene segítenek a diákoknak felfedezni a bennük szunnyadó kreativitást és empátiát.
Fektessünk nagyobb hangsúlyt a tanulási készségek és kompetenciák fejlesztésére, illetve a szóbeli kommunikáció, vitatkozás és az érvelés írásbeli készségeinek fejlesztésére.
A tanárok elégedettsége
Növeljük a tanári szakma anyagi és társadalmi megbecsültségét, így tegyük vonzóbbá a tanári pályát minél több képzett ember számára.
Támogatjuk az Európai Unió által évente megrendezett oktatási csúcstalálkozókat.
Reformáljuk meg a tanárképzést több gyakorlati tapasztalat átadásával felülvizsgálva a pályára kerülés feltételeit, támogatva a más szakmákból a tanári pályára átlépőket.
Díjazzuk és kompenzáljuk megfelelően a tanórán kívüli tevékenységeket és a túlórákat.
Fektessünk be a tanárok lelki és pszichológiai támogatásába, és egy erre specializált csoport nyújtson tanácsadást az oktatásban dolgozók számára.
Részesítsük előnyben a szociális problémákkal küzdő közösségek iskoláiba és tanáraiba történő beruházásokat.
Ösztönözzük és jutalmazzuk tanárok hosszú távú elkötelezettségét. Adjunk több beleszólást a tanároknak és az oktatási szakembereknek az oktatáspolitika alakításába.
Összpontosítsunk a kreativitást célzó és azon keresztül történő tanítás meghonosítására, új munkastruktúrák és új oktatási struktúrák segítségével.
Vezessünk be 360°-os visszajelzésen alapuló értékelési rendszereket.
Épületek és infrastruktúra
Alakítsuk át az oktatási központokat közösségi központokká.
Fektessünk be új vagy felújított létesítményekbe és épületekbe, amelyek megkönnyítik jövőorientált készségek elsajátítását, mint például hálózatépítés. A koncepciónak már léteznek működőképes megvalósításai, mint pl. az Orestad Gimnázium Koppenhágában – nekünk csak el kell terjeszteni ezeket egész Európában.
Felsőoktatás és szakképzés
A mai világban nagyobb az igény a magasan képzett és társadalmilag elkötelezett emberekre. A 2025-ig tartó időszakban az összes munkahely fele várhatóan magas szintű szakképzettséget igényel. A digitális technológia a munkahelyeket rugalmasabbá és komplexebbé teszi. A munkavállalóknak összetett információkat kell kezelnie, önállóan és kreatívan kell gondolkodnia, hatékonyan kell kommunikálnia, továbbá jól kell kezelnie a változásokat. A kreativitás szerepe döntő fontosságú a személyes fejlődés és a társadalmi problémák megoldása szempontjából egyaránt.
Minden polgárnak mindig meg kell adni a lehetőséget a magasabb szintű képzettség elérésére függetlenül attól, hogy milyen döntéseket hoztak életük korábbi szakaszaiban. A Volt célja a felsőoktatás újjáélesztése olyan innovatív intézkedésekkel, melyek által lépést tarthat új trendekkel.
Bővítsük az Erasmus+ költségvetését, javítva a program hozzáférhetőségét.
Terjesszük ki az Erasmus Pro programot a tanulószerződéses gyakorlati képzésekre, és biztosítsuk a program elérhetőségét a különböző társadalmi háttérrel induló diákok számára.
Segítsük elő az ágazatközi mobilitást egyfelől az egyetemek és más felsőoktatási intézmények között, másfelől az állami és a magánszektor között.
Hozzunk létre díjat az EU legjobb tanárai számára.
Legyen nyílt társadalmi vita a jövő egyetemeiről, pl. adjanak-e hozzáférést az adott régió minden lakosának, illetve kínáljanak-e online előadásokat.
Kiválóság
Hozzunk létre kiválósági központokat a kiválasztott egyetemeken és főiskolákon, hogy nemzetközi elismerést kapva vonzzák a tehetségeket, támogassák az innovációt és teremtsenek szinergiákat a magánszektorral, mindeközben megőrizve a tudományos szabadságot és az oktatási rendszer integritását.
Fektessünk be a gazdaságilag hátrányos helyzetű területek egyetemeibe, hogy több hallgatót és külső forrást vonzhassunk ezekre a helyekre.
Fejlesszük a helyi kézművességhez és hagyományokhoz kapcsolódó oktatási központokat.
Vonjuk be a vállalkozásokat és a civil társadalmat bizonyos kurzusok tervezésébe a szükséges kompetenciák minél jobb átadása érdekében.